poniedziałek, 29 lipca 2013

Gesty wokół twarzy, czyli mowa dłoni


Jest wiele gestów wokół twarzy. Zauważamy je najczęściej wtedy, kiedy rozmówca mówi nieprawdę. Kłamstwo najbardziej widać u dzieci: jeśli kłamią, zakrywają usta dłonią, jeśli nie chcą słuchać pouczeń rodziców - zakrywają uszy. Dorośli reagują podobnie. Jednak ich gesty są ukrywane, gdyż bardziej niż dzieci panują nad mową ciała. Co nie znaczy, że potrafią to skutecznie ukryć :)


Częste gesty wokół twarzy to:


1. Zakrywanie ust dłonią lub pięścią


Gest ten ma znaczenie dwustronne: z jednej zdradza tego, który go wykonuje, czyli wskazuje na kłamstwo mówiącego lub dość duże mijanie się z prawdą. Czasem pokazuje niechęć do powiedzenia tego, co się myśli, chęć ukrycia prawdy. Osoba chroni się przed ryzykiem wypowiedzenia zbyt mocnych lub zbyt zobowiązujących słów.
Z drugiej strony gest taki może wykonać osoba słuchająca. Należy to rozumieć następująco: słuchający uważa, że mówisz nieprawdę. Przejrzał Cię ;)

2. Pocieranie


a) Pocieranie nosa
Jest to słabsza forma zakrywania ust. Osobie mówiącej wydaje się, że zakrycie ust byłoby zbyt widoczne, więc wybiera nos. Powodem jest swędzenie skrzydełek nosa podczas kłamania. Jest to wywołane podrażnieniem zakończeń nerwowych stymulowanych przez nasz mózg.
Kłamstwo ma krótkie nogi - albo raczej neurony ;)

b) Pocieranie podbródka
Spontaniczny gest kontaktu z samym sobą. Ma na celu dodanie sobie pewności.

c) Pocieranie oka
Podobnie jak nos jest to próba ukrycia kłamstwa. Przy większej randze oszustwa osoba wykonująca ten gest unika spojrzenia rozmówcy i patrzy w podłogę.

3. Poprawianie


Wszelkiego rodzaju gesty gładzenia, strzepywania niewidocznego pyłku lub poprawiania krawata, spodni czy marynarki to gesty - bariery. Mają za zadanie chronić wykonującą je osobę przed niechętnym przyjęciem lub agresją odbiorcy.
W sytuacjach kłopotliwych lub przy odczuwaniu zagrożenia wykonujemy również wiele innych czynności dotykowych - drapiemy szyję, poprawiamy kołnierzyk lub trzymamy palec w ustach.

4. Bawienie się


Zabawa - okularami, broszką, pierścionkiem - to próba przecięcia kontaktu z rozmówcą. Ma to pomóc na nowo skoncentrować się na innym temacie, uniknąć aktualnej rozmowy i zablokować porozumienie.

5. Gesty dłoni


a) Splatanie palców
Często równoległe z wyprostowaną sylwetką. Postawa - zderzak. Ta osoba czuje się wystawiona na atak. Jest wrażliwa i przygotowana na agresję.

b) Zaciśnięta pięść
Może towarzyszyć niektórym słowom, może walić w stół lub "boksować powietrze". W każdym takim przypadku wyraża siłę i przekonanie o sukcesie.
Natomiast pięść zaciśnięta za plecami lub w okolicach uda świadczy o tłumionej agresji (chęć "przyłożenia" rozmówcy).

c) Kółko z palca wskazującego i kciuka
Popularny gest, oznaczający "ok" (podobnie jak uniesiony do góry kciuk). Może być pozytywnym potwierdzeniem lub pytaniem. Wzmacnia słowa: "Czy wyrażam się jasno?"

d) Rozcapierzone palce
Gest dłoni, najczęściej na poziomie twarzy - palce rozłożone, lekko zgięte, żywa gestykulacja. Takie ułożenie ręki to chęć dominowania nad innymi.

Omówiłam najczęstsze gesty jakie wykonujemy w okolicach twarzy. Są zauważalne i dość powszechne. Warto je znać i właściwie odczytywać ich znaczenie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz