sobota, 3 sierpnia 2013

Otwarta dłoń i inne gesty rąk

Otwarta dłoń to oznaka zaufania. Szczególnie na początku spotkania czy rozmowy. Widząc wnętrze czyjejś dłoni podświadomi wiemy, że ma ona dobre zamiary.
Dłoń może wzmacniać lub osłabiać wydawane komunikaty. Przykładowo: otwarta dłoń skierowana ku górze może mieć charakter proszący, a skierowana ku dołowi - rozkazujący.

Jeśli ktoś w towarzystwie albo w pracy użyje gestu rozkazującego - lepiej mu nie odmawiać.
Niewskazane jest wyciąganie rozkazującej dłoni przy przełożonym, gdyż z dołu do góry gest ten oznacza atak, zarozumiałość i bezczelność. Taka ręka działa prowokująco, a osoba go wykonująca sprawia wrażenie aroganckiej i wyzywającej.

Inne typowe gesty rąk:


1. Uderzenia dłonią w czoło
Strzelenie gafy lub też zapomnienie o jakimś fakcie lub informacji i przypomnienie jej przez kogoś innego. Wywołuje go skojarzenie z zasobem pamięci i żachniecie się z powodu chwilowej amnezji. Uderzenie ręką w czoło jest swojego rodzaju klapsem czy karą dla własnych szarych komórek.

2. Zakładanie splecionych rąk za głowę
Duża pewność siebie, umiejętność rozwiązywania problemów, odczuwanie przewagi psychicznej nad rozmówcą. Zachowanie typowe dla osoby lubiącej pouczać innych, wytykać im popełnione błędy, nie stroniącej od sarkazmu i ironii.
Rozmowa z takim człowiekiem jest niełatwa, gdyż albo trzeba uznać jego wyższość i mu schlebiać, albo zepchnąć go z piedestału. Można to osiągnąć. Jak? Przedstawiając mu skomplikowany problem, zaskakując informacją wskazującą na popełnienie przez niego błędu, albo przyjmując taka samą pozę.

3. Palec wskazujący
Skierowany w stronę rozmówcy to oręż w ręku atakującego, próbującego w ten sposób zwiększyć celność i siłę rażenia używanych argumentów. Często używana broń w zażartej polemice. Wnętrze dłoni - ukryte - świadczy, że właściciel palca pilnuje, by nie odkryć swoich słabych stron.

4.. Bębnienie palcami po blacie
Zniecierpliwienie albo znudzenie. Jest to gest pokazujący, że przemówienie czy dyskusja powinny się skończyć. Swędzące palce trudno utrzymać w bezruchu.
Stan ten mija w przypadku zagadnięcia do takiej osoby lub wciągnięciu jej w dyskusję.

5. Kciuk
Odgrywa znaczącą role w mowie ciała.
Wyprostowany oznacza wzrost poczucia wartości, pewność siebie i kontrolowanie sytuacji. Jest to również oznaka skrywanej zarozumiałości. Może też być symbolem tłumionej agresji.
Z kolei zaciśnięty lub zgięty wskazuje na niepewność, obawę, zakompleksienie i postawę defensywną.

6. Uścisk dłoni
Jest to pierwsze zetknięcie ludzi i ma ogromny wpływ na przebieg spotkania. Znane są różne formy uścisku, m.in.:
- śnięta ryba,
- strzelające kostki,
- rękawiczki,
- uścisk końcami palców.
Na ogół osoby silne fizycznie lub psychicznie ściskają mocniej, jakby chcąc podkreślić swoją dominację. Stosują one często próbę przekręcenia podanej dłoni tak, by ich była na górze, a dłoń rozmówcy kierują ku dołowi. W rzeczywistości takie osoby ustępują intelektualnie swoim rozmówcom. Stąd próba wyrównania szans metoda siłową.

Równie częstym gestem jest krzyżowanie rąk na piersiach. Ale o tym w kolejnym poście. Zapraszam :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz