sobota, 22 czerwca 2013

Co mówią dłonie? Czyli jak interpretować gesty rąk.

,,Ręce mówią i "tak" i "nie", ale zawsze prawdę.
Dłonie zdradzają życzenia, ukazują uczucia, sygnalizują nastroje. Są niezwykle gadatliwe, niczego nie przemilczają, nawet jeśli tkwią w kieszeniach. Z pozoru nieważnej, nerwowej gry palców można odczytać myśli. Ręce nie tylko mówią wiele, ale również za ich pomocą poznajemy świat. Ręce witają, pieszczą, chwalą, głaszczą, podniecają i uspokajają.''
A oto przykłady wymowy rąk:

1. Ręce przekręcone
Osoba trzymająca dłonie w ten sposób ma zagmatwane życie uczuciowe. Wnętrze dłoni jest ukryte, co może świadczyć o tym, że osoba ta próbuje coś zataić.

2. Pocierające się łagodnie opuszki palców (dowolnie ułożone dłonie)
Ruchy pocierania wskazują, iż dana osoba znajduje się w kłopotliwej dla niej sytuacji, nie chce się zaangażować w jakąś sprawę, gdyż nie jest ona po jej myśli.

3. Ręce tkwią głęboko w kieszeniach spodni
To postawa nieprzenikniona. Człowiek ten nie chce zdradzić swojej reakcji. Zamknięty w sobie, skrywa uczucia i zamierzenia. (Zazwyczaj osobie takiej przypisujemy brak kultury - słynne: Wyjmij ręce z kieszeni kiedy do mnie mówisz!)

4. Zaciśnięta pięść (schowana za plecami i podtrzymywana w nadgarstku drugą dłonią)
Zaciśnięta dłoń oznacza, że rozmowa może mieć ostry lub nieprzyjemny przebieg i stanowi odniesienie do "ukrytej broni". Oznacza gotowość ataku znienacka.

5. Szukanie oparcia (palec w zaciśniętej drugiej dłoni)
Taki gest jest sygnałem, że nasz rozmówca nie bardzo wie, co ma dalej mówić.

6. Ręce splecione na piersiach
To frustracja i wrogość. Typowa postawa zamknięta, którą mogą potęgować dodatkowo zachowania innych części ciała. Im wyżej trzymane, tym gorszy jest humor rozmówcy i tym negatywniej jest on nastawiony do tego, co słyszy. Takiej osobie należy pozwolić na swobodną wypowiedź, czasem dopomóc w dokończeniu myśli, ale nigdy nie przerywać!

7. Ręce w kieszeniach, kciuki na zewnątrz
Mocna osobowość, gotowa podjąć wyzwanie. Pewność siebie. Wyzwanie. Akcentowanie swojej roli.
Trzymanie rąk to w przypadku kobiet manifestowanie, że dziś kobiety rządzą światem. Często podobnym gestom towarzyszy kiwanie się na obcasach w przód i w tył. Taka osoba chce wydawać się wyższa niż jest w rzeczywistości. W jej towarzystwie nie należy zapominać o dyplomacji.

8. Dłonie wsunięte do tylnych kieszeni
Mowa takiego gestu to pragnienie dominacji. Jednak nadawca tej informacji skrzętnie to ukrywa, ponieważ brakuje mu odwagi lub tupetu.

9. Gest wieżyczki
Gest pewności siebie. Często widoczny w sytuacji przełożony - podwładny. Zaobserwować możemy dwie odmiany tego gestu: wieżyczkę podniesioną (jak na zdjęciu; osoba mówiąca) i wieżyczka opuszczona (osoba słuchająca). Na ogół to pozytywny gest, ale należy zwracać uwagę na gesty poprzedzające.

10. Podpieranie głowy
Zmęczenie albo bezradność.

11. Pocieranie lub dotykanie koniuszka nosa
Głębokie zamyślenie lub poszukiwanie wyjścia z trudnej sytuacji.

To chyba wszystkie najpopularniejsze gesty dłoni. Pamiętajcie, że nie należy patrzeć tylko na jedną część ciała (np. skupiać się na mowie stóp) lub tendencyjnym zachowaniu (naśladowanie), ale brać obraz całościowo. Tylko wtedy mamy pewność, że odbierzemy przekaz prawidłowo :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz