czwartek, 20 czerwca 2013

Naśladowanie (odzwierciedlanie) mowy ciała

Jeśli komuś się spodobamy, zacznie powtarzać nasze ruchy. Może to być podparcie głowy, zakładanie nogi na nogę w tym samym czasie, skrzyżowanie rąk, bawienie się słomką... 
Takie zachowanie pokazuje nam mniej więcej to:
Zobacz, myślę tak samo, czuję to samo, zachowuję się tak samo. Jesteśmy podobni! 

A my lubimy spotykać ludzi podobnych do nas :)

Naśladowania naszych zachowań świadczy o tym, że osoba czuje się komfortowo w naszym towarzystwie. Jeśli więc postawimy na powtarzanie jej ruchów, odbierze nas jako wyluzowanych i najprawdopodobniej - lubiących ją! A to sukces w procesie zdobywania ;)

Jednak samo małpie powtarzanie nie da zakładanego efektu. Ważne jest również aby:
- kontrolować siebie, czyli nie mieć poczucia chęci zdobycia za wszelką cenę, a luzu, spokoju i "bycia sobą,
- być autentycznie ciekawym drugiej osoby – jej przeżyć i jej świata,
- choć przez chwilę spróbować patrzeć na świat z jej perspektywy.
Odtworzenie swoim ciałem tego co robi druga osoba, może ci pomóc wejść w jej skórę. Robiąc to cały czas sprawdzaj co czujesz.


Jakie elementy mowy ciała można naśladować?
Tempo. Zgraj tempo swoich ruchów z tempem drugiej osoby. Np. jeżeli ona jest pobudzona i mówi szybko, również zacznij szybko się ruszać. Nie musisz od razu wykonywać dokładnie takich samych ruchów. Nie jest koniecznie np. kopiowanie zamaszystych ruchów całą ręką. Mogą to być mikro – ruchy, np., delikatne poruszania dłoni. Powinny być jednak wykonywane w tym samy tempie. Tempo możesz odtworzyć w zupełnie inny sposób. Np. rytm kroków drugiej osoby, ruchem głowy.
Oddech. Zgraj tempo swojego oddechu z oddechem drugiej osoby. Spróbuj oddychać w ten sam sposób, co ona – brzuchem, górną częścią klatki piersiowej czy przeponą.
Spojrzenia. W którą stronę twój rozmówca patrzy? Jak długo patrzy? Czy unika wzroku? Jak często mruga? Spróbuj się z tym zgrać.
Głos. Ustaw głos w taki sam sposób jak rozmówca.
Napięcie mięśni. Spróbuj przyjąć taki sam poziom natężenia mięśni, jakie prezentuje druga osoba. Zwróć uwagę na kręgosłup (wyprostowany lub zgarbiony), barki (spięte lub rozluźnione), pochylenie głowy (do góry lub w dół).
Środek ciężkości ciała. Nie musisz przyjmować dokładnie takiej samej pozycji jak druga osoba. Znajdź postawę, w które ciężar ciała jest rozłożony w podobny sposób. Zwróć uwagę na pochylenie ciała, zarówno w płaszczyźnie przód – tył, jak i do boku.
Ręce i nogi. Wykonaj Czy jego ręce są sztywne czy rozluźnione w nadgarstkach? Czy palce są połączone? Jak ułożone są nogi?

Gdy naśladujesz zachowania drugiej osoby, pamiętaj o kilku rzeczach:

Nie rób tego cały czas. Pozwól swojemu ciału by samo przejęło naśladowanie. Nie dajesz mu na to szans, gdy twój świadomy mózg cały czas zmusza ciała do wykonywania poleceń. Potraktuj naśladowanie jako rodzaj próbki. Nie traktuj go jako surogatu kontaktu.
Nie staraj się naśladować wszystkiego. Wybieraj nie więcej niż 70% zachowań.
Nie staraj się naśladować dokładnie jak zwierciadło. Ważny jest sam rytm i kierunek ruchów. Np. rytm głowy możesz oddać ruchem ręki, itp.
Pamiętaj, że twoją intencją jest nawiązanie głębszego kontaktu, a nie zrobienie kilku trików.

Teraz, skoro znasz już mechanizm naśladowania, pozostało tylko skutecznie wcielić go w życie i zdobyć przyjaciół czy partnera :)
Pamiętajcie również o tym, że druga strona może znać te same triki i próbować nas na nie wyrwać ;) Może jest sprytnym łowcą? A może chce tylko podkreślić waszą więź?
Miejcie oczy szeroko otwarte ;) Powodzenia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz