środa, 14 sierpnia 2013

Krzyżowanie rąk. Co oznacza? O czym świadczy?

Krzyżowanie rąk na piersiach jest najczęściej postawą negatywną. Bywa również pozą świadczącą o próbie obrony.
Niekiedy pokazanie naszych złych emocji jest niemożliwe. Stosujemy wtedy częściowe skrzyżowanie, by uniknąć konsekwencji okazania rozmówcy prawdziwych emocji.
Jak jest to odbierane?


Gest skrzyżowanych na piersiach rąk obserwujemy w sytuacji, w których ktoś nie czuje się bezpiecznie lub pewnie (np. w miejscach publicznych, wśród obcych).
Jeśli słuchacze na sali skrzyżują ręce w ten sposób, to znak, że albo nie w pełni rozumieją prowadzącego wykład, albo nie zgadzają się z tym, co mówi.

Jeśli osoba, do której się zwracamy, ma skrzyżowane ręce, a następnie zaciska dłonie w pięści, to niewątpliwie oznacza, że jest pełna negatywnych odczuć. Musisz liczyć się z agresją słowną, a czasem i fizyczną (!). Najwyższy więc czas na zmianę taktyki i rozbrojenie bojowo nastawionego rozmówcy.
Można to uzyskać poprzez przekazanie mu na krótko inicjatywy lub wciągnięcie go w dyskusję.

Niekiedy dla wzmocnienia postawy osoba o skrzyżowanych rękach może ściskać ramiona. Jest to sygnalizowanie postawy stanowczej, wynikającej często z obawy. Np. ktoś nie umie pływać, a inni go namawiają do wejścia do wody. Osoba ta zapiera się w sobie i jej postawa jest jednoznacznie negatywna, a swojego zamiaru nie zamierza zmienić.

Równie często spotykana jest poza skrzyżowanych rąk jako postawa pewności (zwana postawą szefa). Polega ona na wsunięciu palców pod pachy i wyeksponowaniu kciuków na zewnątrz. Osoba taka jest pewna swoich kwalifikacji zawodowych i niezbędności w firmie lub w danym gronie osób.

Częściowe krzyżowanie rąk, jako postawa ukryta wobec rozmówcy, ma tę samą wymowę. Przykładem jest ściskanie dłoni. Osoba ma opuszczone ręce, dłonie zaś założone za siebie - oznacza to tremę lub brak pewności siebie i bezpieczeństwa.

Wiele osób, szczególnie tzw. publicznych, próbuje tworzyć ze swoich rąk bariery obronne. Oczywiście są to gesty maskowane, przykładowo:
- trzymanie się za łokieć,
- trzymanie bransoletki,
- bawienie się paskiem zegarka,
- spoglądanie na zegarek,
- poprawianie krawata, itp.
Kobiety kamuflują się na większą ilość sposobów, gdyż dysponują większa liczbą przedmiotów, np. torebką, bukiecikiem kwiatków, itp.
Najczęściej gesty te są wykonywane nieświadomie, a ich częstotliwość zależy od napięcia nerwowego.

Zwróćcie uwagę na skrzyżowane ręce Waszego rozmówcy. To powinno Wam uświadomić, że nie zmierzacie w dobrym kierunku. Czas odwrócić przebieg tego spotkania, by osiągnąć upragnione przez Was efekty.
Powodzenia :)

1 komentarz:

  1. Przy obserwacji trzeba pamiętać o kontekście i gestach indywidualnych. Przy generalizowaniu, czyli np. uznanie skrzyżowanych rąk za uniwersalną oznakę pewnych stanów emocjonalnych możemy sobie i komuś zrobić krzywdę. Może być po prostu zimno, może ktoś praktycznie "zawsze" trzyma tak ręce? To wszystko konieczne trzeba wziąć pod uwagę, bo w innym wypadku obserwacja skazana jest na porażkę.

    http://rozwoj-calanaprzod.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń