poniedziałek, 29 lipca 2013

Gesty wokół twarzy, czyli mowa dłoni


Jest wiele gestów wokół twarzy. Zauważamy je najczęściej wtedy, kiedy rozmówca mówi nieprawdę. Kłamstwo najbardziej widać u dzieci: jeśli kłamią, zakrywają usta dłonią, jeśli nie chcą słuchać pouczeń rodziców - zakrywają uszy. Dorośli reagują podobnie. Jednak ich gesty są ukrywane, gdyż bardziej niż dzieci panują nad mową ciała. Co nie znaczy, że potrafią to skutecznie ukryć :)

niedziela, 14 lipca 2013

Nawyki - wyuczona mowa ciała

W poprzednim poście pisałam o mimowolnych, nieświadomych tikach. W tym chcę omówić nawyki, równie często pojawiające się w mowie naszego ciała. Wypracowujemy je latami, powtarzając każdego dnia i kodując je niezauważalnie dla siebie, lecz wyraźnie dla otocznia.
Oto niektóre z nich:

sobota, 13 lipca 2013

Tiki - nieświadoma mowa ciała

Tikiem jest nie tylko skurcz mięśni twarzy czy powtarzające się ruchy rąk czy głowy. Tikami są również niektóre wykonywane przez nas czynności, nieświadome i mimowolne. Są one wyrazem naszych stanów psychicznych, nerwowego podniecenia albo po prostu wynikają z pewnych skłonności i naszych cech charakteru.
Oto niektóre z nich:

niedziela, 7 lipca 2013

Twój uśmiech cię zdradzi, czyli jak śmieją się kobiety

Pewien włoski tygodnik kobiecy opublikował test na temat wyrazu twarzy śmiejącej się kobiety. "La Donna" sprowokował mnie do zainteresowania się tym zagadnieniem.
Mimika twarzy to wdzięczny temat, śmiech również (pisałam o nim w poprzednim poście).
Może zabawicie się w psychologów i poobserwujecie twarze znajomych kobiet, które się uśmiechają? Będziecie mieli wdzięczny temat do obserwacji. I wniosków ;)

piątek, 5 lipca 2013

Śmiech to zdrowie, czyli co śmiech mówi o człowieku

Serdeczny, beztroski śmiech przez minutę dziennie zastępuje z powodzeniem półgodzinną gimnastykę. To nie tylko zdrowie. To również język uczuć. Jest on nieodzowny w niektórych zawodach, np. aktora, sprzedawcy, kelnera. Jednak taki rodzaj śmiechu to tylko maska. A nie ten się liczy, lecz prawdziwy.
Jak go rozpoznać? Co oznacza sztuczny bądź wymuszony śmiech?
Przeczytajcie:

wtorek, 2 lipca 2013

Gesty głową, czyli ciąg dalszy mowy ciała

Język ciała w swym bogactwie nie ominął również naszej najmądrzejszej części ciała, czyli głowy.
Codziennie wykonujemy dziesiątki gestów głowy nie zdając sobie z tego sprawy. Każdy z nich ma swoje znaczenie i jest mniej lub bardziej świadomie przez nas wykonywany. Nie macie wrażenia, że od tej ilości sygnałów wysyłanych przez ciało, można dostać bólu głowy? ;)
Omówmy dziś głowę: